Fotografia każdego dnia

… bo kochamy fotografię!

Jak odpowiednio wyczyścić obiektyw w aparacie fotograficznym

admin, · Kategorie: Fotografia dla każdego - podręczny kurs fotografii, Internet bez granic - tylko u nas, Nowości i gadżety elektroniczne - może ci się przydać! · Tagi: , ,
W trakcie czyszczenia obiektywu nade wszystko musimy pamiętać o ostrożności oraz używaniu odpowiednich środków do czyszczenia. W przeciwnym przypadku moglibyśmy uszkodzić obiektyw, a tego niewątpliwie nie chciałby nikt z nas. Czyszczenia aparatu nie wolno również bagatelizować, bo kurz, jaki zbiera się na obiektywie zdoła mieć nadzwyczaj wielki wpływ na działanie naszego sprzętu fotograficznego.

obiektyw marki Canon

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Pragnąc wyczyścić soczewkę obiektywu, wcześniej wypada zwrócić uwagę czy nie znajdują się tam jakieś paproszki, cząsteczki piasku albo kurz. Okazuje się, iż pomimo stosownego zabezpieczenia soczewek przez producentów, nawet kawałeczek piasku albo mikry kamyczek zdoła zostawić zarysowania na soczewce.

W związku z tym nim przystąpimy do czyszczenia aparatu, winniśmy przedmuchać soczewkę za pomocą pokaźnej gruszki fotograficznej. Mocny i silny strumień powietrza bez wątpienia usunie każde paproszki z soczewki obiektywu. Gruszki fotograficzne to łatwo dostępne towary, jakie odnajdziemy w wielu sklepach. Nie są one kosztowne, stosowną i fachową gruszkę fotograficzną wolno nabyć już za blisko 20 złotych.

obiektyw

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Po zdmuchnięciu z soczewki obiektywu wszelkich paproszków należy go precyzyjnie wyczyścić. Pamiętajmy o tym, że czyszczenie obiektywu musi przebiegać delikatnie. Stosujmy należyte preparaty ofiarowane do czyszczenia obiektywów, jakie nie zniszczą delikatnych powłok antyrefleksyjnych. Do czyszczenia obiektywów używajmy też miękkich ściereczek, na przykład z mikrofibry.

Możemy też zaopatrzyć się w specjalne ściereczki poświęcone do czyszczenia soczewek w obiektywach. Ściereczki takie są proponowane przez niemało przeróżnych przedsiębiorstw. Chusteczkami tymi dokładnie rozprowadzimy płyn na soczewce. A jakich chusteczek nie używać, żeby precyzyjnie wytrzeć obiektyw? Bezspornie musimy zrezygnować z ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych, które mogą zostawić na obiektywie paproszki, i nawet go porysować (w zależności od szczebla twardości).