Fotografia każdego dnia

… bo kochamy fotografię!

Słowacja – jako istotny partner gospodarczy

admin, · Tagi: , , , , ,
Nie mówi się o tych historiach w mediach, ponieważ nie jest to widowiskowa pożywka dla stacji informacyjnych, lecz jest się czym pochwalić: nasz handel ze Słowacją w trakcie ostatniej dekady skoczył bardzo do góry, wzrastając o… 300 procent. Tak ogromny skok cieszy, lecz też skłania do snucia planów, jak utrzymać tak duży wzrost. Jak podkreślają znawcy, trend ten może się utrzymać, jednakże nie może zabraknąć nowych inwestycji.

Obecnie możemy potwierdzić, iż Słowacja to dla Polski jeden z najważniejszych partnerów handlowych. W 2012 roku wartość wymiany handlowej osiągnęła około siedmiu miliardów euro, i co ważne, była dość podobna po jednej, jak i po drugiej stronie.

Taki wskaźnik świadczy o wzroście o ponad cztery procent, w porównaniu z rokiem 2011. Daje to ciekawy wynik, gdyż Słowacja awansowała na 9 miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych naszego kraju. Warto uświadomić, iż w 2011 roku zajmowała jeszcze jedenaste miejsce.

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dużą wartość w polsko-słowackiej kooperacji odgrywa globalny łańcuch dostaw. Co ważne, w niektórych sektorach gospodarki jest z każdym rokiem bardziej korzystnie i obiecująco, zwłaszcza mówimy tu o branży motoryzacyjnej. To prawda, transport np. z do Słowacji i ze Słowacji do Polski różnorodnych produktów jest coraz bardziej pokaźny. Jednakowoż, należy w tym miejscu przyznać, że perfekcyjnie niestety nie jest, gdyż stale istnieje potrzeba poprawy w zakresie infrastruktury transportowej między tymi dwoma krajami. Jest jednak nadzieja na tę poprawę, ponieważ już aktualnie dzięki środkom unijnym poprawiono infrastrukturę, a w przyszłości będzie jeszcze lepiej.

Poza tymi gospodarczymi zaletami wato również wspomnieć, że Słowacja to jednocześnie wspaniały kraj. Chociaż nasze wakacyjne postanowienia kierują nas się w stronę Europy Zachodniej i Południowej, a także Północnej Afryki, to nie będziemy żałować, gdy wybierzemy się trochę bliżej, do naszego południowego sąsiada. Słowacja przypadnie do gustu zwłaszcza ludziom kochającym chodzić po górach, gdyż to kraj górzysty, z cudownymi widokami, szlakami i atrakcjami turystycznymi. Jak widzimy, warto robić interesy ze Słowacją, a jednocześnie nie zaszkodzi odkryć tego państwa pod kątem turystycznym.

Jedno jest pewne, nie będziemy żałować.

Jeżeli masz zamiar poznać tego typu temat dokładniej i chcesz przestudiować zagadnienie z innej perspektywy, to więcej znajdziesz w tekście artykułu, który przeczytasz w tym miejscu.

Zresztą, ci co pojechali na Słowację zaraz chcą tam powrócić Nie dość, że jest tam tak pięknie, to jeszcze ludzie są serdeczni, a ceny podobne do naszych. Przy małym staraniu można się nawet dogadać, gdyż język słowacki należy do tej samej grupy językowej, co nasz, język polski.