Fotografia każdego dnia

… bo kochamy fotografię!

Czym są i do jakich zadań służą tensometry? Czy dobrze korzystać z tego typu urządzeń, w których sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

admin, · Tagi: , , ,
Czujniki tensometryczne, które nazywane są też jako tensometry, to najważniejszy element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To również niezbędne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tym podobnych. Często zobaczyć możemy je w układach automatyki, w jakich jest niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników magazynujących surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi można realizować pomiar mas, surowców lub dozowania.

Tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu właściwego typu tensometru będą decydować warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem konstrukcyjnego elementu czujnika czy temperaturą pracy. Dzisiaj trzeba przyznać, iż najszersze zastosowanie posiadają tensometry oporowe, są tak naprawdę najczęściej stosowane podczas pomiarów laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada działania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, jaka odnosi się do zmiany jego rezystancji elektrycznej wraz ze zmianą długości.

Drut oporowy przyklejany jest za pomocą specjalistycznego kleju na element który odkształca się pod wpływem działających sił. Materiał oporowy czujnika ulegnie takim samym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia przyklejania, używane materiały to ogromna wiedza firm, które zapewniają czujniki siły, bo od tego zależą dokładność oraz stabilność czujników. W zależności od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego rozróżnia się tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, który jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Drugi rodzaj – szereg drucików jakie są ułożone równolegle i połączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni składa się z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej jaka zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, która jest sklejona z podkładką nośną. W tego typu sytuacji zawsze należy dobierać najlepsze urządzenie, jakie będzie pasowało do tego, co robimy.

Zainteresował Cię ten post? W takim razie kliknij w link do serwisu serwis automatów do gier i rozkoszuj się innymi tekstami. W razie jakichkolwiek wątpliwości – odezwij się do nas.

Solidne urządzenie to z pewnością Midas NFX (Firma Komes), wybierając je mamy gwarancje, że wypełnia swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni powodzenie, będzie gwarancją, że zaplanowane działanie z pewnością się uda. Żeby tak było musimy pamiętać o najlepszym doborze sprzętu, to dotyczy także tensometrów.