Fotografia każdego dnia

… bo kochamy fotografię!

O pewnych różnicach między starym budynkiem a tym wybudowanym w czasach współczesnych

admin, · Kategorie: Znajdź fotografa w swojej okolicy · Tagi: , , ,
Technologie, w jakich wznoszono domy sto lat temu i wcześniej, być może wzbudzają politowanie młodych ludzi, lecz ten trochę ironiczny śmiech w ogóle powinien zabrzmieć. Tego typu budynki z dużą dozą prawdopodobieństwa będą stały o kilka wieków dłużej niż te nowoczesne. Wystarczy przecież przywołać to smutne wydarzenie, gdy pod ciężarem mokrego śniegu zapadł się zupełnie płaski dach hali wystawienniczej.

budowa domu

Autor: Marttin Pettit
Źródło: http://www.flickr.com
Sprawdźmy zatem, co jest przyczyną tego, że dawni budowniczowie zasługują na tak duży szacunek.
Ceramika w budownictwie to baza. Mają tego świadomość wszyscy, którzy poznali ten temat od kuchni. Weźmy pod uwagę tradycyjną cegłę, która przynajmniej od czasów średnich jest wykorzystywana przez budowniczych. To bardzo dobry materiał na nowy dom (czytaj także ogrodzenia panelowe – producent) – – w jego wnętrzu będzie przytulnie w czasie późnojesiennych deszczy. Należy również pamiętać, że jest to budulec w całości ekologiczny, zatem nowe mieszkanie zostanie wzniesione z poszanowaniem dla przyrody.
W czasach PRL-u nagminnie stosowano beton i do teraz stoją jeszcze dziesięciopiętrowce z wielkiej płyty i co warte uwypuklenia, nadal mieszkają w nich całe rodziny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy lokatorzy są ukontentowani z takich mieszkań. Wystarczy wejść chociażby tylko na klatkę schodową, żeby przekonać się, że jej prezencja pozostawia wiele do życzenia, nawet jeśli widok z zewnątrz jest idealny. Natomiast wiekowe domy nierzadko wymagają odrestaurowania. Po całościowym remoncie już sama elewacja wprawi w zachwyt nie tylko znawców architektury (ogrodzenie klinkierowe). Z jakiej przyczyny? Otóż niegdysiejsze budownictwo bywa ciągle postrzegane jako stylowe i niełatwo odmówić mu uroku i niepowtarzalności – po prostu jest ponadczasowe.

wykańczanie domu

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com
Nieco odmiennie sprawa się ma w przypadku budowli, które wznoszone są od ponad dziesięciu lat. Bywają one tak pomyślane, żeby były niewielkiej wielkości i łatwe do ogrzania, stąd są niedużych gabarytów, a mury nierzadko wykonano z użyciem dawnych technologii, czyli ceramika w budownictwie ciągle jest w dobrej kondycji.
Wspomniana w powyższym akapicie ceramika nie ogranicza się jedynie do terminologii związanej ściśle z murarstwem. Dom jednorodzinny trzeba przecież nie tylko wybudować, ale i urządzić, a to zajęcie chyba pochłania najwięcej środków pieniężnych. Termin ceramika w budownictwie odnosi się także do standardowych elementów wyposażenia ulokowanych w naszych toaletach. Rzecz w tym miejscu o umywalkach i muszlach klozetowych, które dzisiaj są dostępne w różnych kolorach, a nie tylko w tradycyjnej bieli.