Fotografia każdego dnia

… bo kochamy fotografię!

Jakie monety opłaca się gromadzić?

admin, · Kategorie: Sztuka kompozycji - kilka słów o kulturze i malarstwie · Tagi: , , ,
Numizmatyka to jedno z najbardziej znanych oraz rozpowszechnionych na szeroką skalę, hobby na świecie. Zbieranie monet może być pasjonujące same w sobie, jednak dla wielu osób jest to inwestycja, jaka po latach zwraca się i to ze sporą nawiązką.
Musimy tylko wiedzieć, jakiego rodzaju monety opłaca się zbierać, zaś jakich korzystniej wystrzegać się, albowiem nie przedstawiają sobą żadnej wartości.

skup starych monet

Autor: Derek Hatfield
Źródło: http://www.flickr.com
Numizmatycy świetnie wiedzą, jakiego rodzaju monety gromadzić jak też zdają sobie sprawę z tego, że ich hobby jest dość kosztowne. Unikatowe monety, które możesz zdobyć na bazarach, aukcjach, czy też w antykwariatach i na jarmarkach staroci, mogą przedstawiać sobą olbrzymią wartość, lecz trzeba to wiedzieć, by wybrać je z gremia bezwartościowych monet. Jeżeli nie wiesz jaką wartość przedstawia twa kolekcja, odwiedź skup (Zobacz więcej: skup starych banknotów polskich) starych monet. Tam specjalista wyceni twe monety.

Monety można podzielić na kilka rodzajów i czasem trudno zdecydować się, jakiego rodzaju numizmaty będziemy zbierać. Przeważnie, numizmaty dzielą się na obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie. Należy przy tym podkreślić, że monety okolicznościowe wybijane są na specjalną okazję, na przykład na rocznicę odzyskania niepodległości. Monet owych nie ma zbyt wiele, co automatycznie powiększa ich wartość, nawet z chwilą wypuszczenia na rynek. Wchodzą one w skład monet kolekcjonerskich, zaś do ich wykonania stosowane jest złoto albo srebro. Obiegowe monety z kolei wybijane są przez mennice w każdym państwie w bardzo dużych nakładach oraz posiadają one przede wszystkim płatniczą funkcję.

Natomiast kolekcjonerskie monety edytowane są w małym nakładzie, który maksymalnie wynosi kilkanaście tysięcy monet. Są one wysoce pożądane przez numizmatyków, stąd też osiągają dużą cenę na wolnym rynku.